14 Gusht 2022

Medvedev i shqetësuar për krizën në eurozonë

New York, 18 qershor - Presidenti i Rusisë, Dmitri Medvedev duke mos fshehur dyshimin e tij për mbijetesën e euros, shprehu shqetësimin për krizën në eurozonë dhe shfaqi interes për stabilitet në Evropë.

Sipas Medvedev, i pyetur nga ''Wall Street Journal'', nuk përjashtohet termi që e ardhmja e monedhës së vetme evropiane të jetë kompromisi.
    
"Ne shpresojmë që masat e marra për mbështetjen e euros dhe mbështetjen e ekonomisë do të kenë rezultate dhe e shohim me shumë interes stabilitetin e Evropës '', deklaroi Presidenti rus.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)