16 Gusht 2022

Mbi tre milionë të papunë në Gjermani

Berlin, 1 tetor - Niveli i papunësisë në Gjermani ka zbritur në minimumin e prillit të vitit 1992: në shtator ka rënë nga 7,6 për qind në 7,5 për qind.

Numri i të papunëve, sipas Agjencisë Federale të Punës, është pakësuar me 40 mijë njësi, dyfishi i asaj që pritej nga analistët, në kuotën e 3,15 milionëve.

Gjermania - citon agjencia Bloomberg - do të regjistrojë rënien e papunësisë për muajin e 15 radhazi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)