15 Gusht 2022

Marrëveshje për decentralizimin e shërbimeve social në Shtërpcë

Prishtinë, 26 mars - Ministri i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale Nenad Rashiq, në kabinetin e tij ka zhvilluar një takim pune me kryetarin e sapozgjedhur të Kuvendit Komunal të Shtërpcës, Bratislav Nikolc, ku kanë bërë nënshkrimin e Marrëveshjes së Mirëkuptimit për bartjen e kompetencave të shërbimeve sociale dhe delegimin e përgjegjësive të ndihmave sociale në nivel komunal.

Pjesëmarrëse në këtë marrëveshje është edhe Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe Ministria e Ekonomisë dhe Financave.

Kjo marrëveshje ka për qëllim përmbushjen e objektivit të përgjithshëm të bartjes së kompetencave të shërbimeve të mirëqenies sociale për Komunën e Shtërpcës, me qëllim që kjo komunë të demonstroj kompetencën e kërkuar për përmbushjen e përgjegjësive konform legjislacionit në fuqi dhe kësaj marrëveshje.

Tanimë Komuna e Shtërpcës është përgjegjës për ofrimin e shërbimeve sociale dhe për të administruar skemën e ndihmës sociale sipas përgjegjësisë së deleguar, nën mbikëqyrjen e MPMS-së.

Gjithashtu palë përgjegjëse në këtë marrëveshje janë edhe Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe  Ministria e Ekonomisë dhe Financave për bashkërendimin e procesit të përgjithshëm të decentralizimit në Kosovë dhe praktikat më të mira të menaxhimit dhe financimit të qeverisë lokale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)