05 Dhjetor 2022

Kryesia përkrah ndryshimin e Ligjit për Prokurimin Publik

Prishtinë, 19 shkurt - Kryesia e Kuvendit të Republikës së Kosovës, në mbledhjen e sotme bashkë me shefat e grupeve parlamentare, drejtuar nga Jakup Krasniqi, kryetar i Kuvendit, ka vendosur që seanca plenare e Kuvendit të mbahet më 25 shkurt, si dhe ka përcaktuar rendin e ditës për këtë seancë.

Anëtarët e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës i kanë dhënë mbështetje mociont të deputetit Riza Smaka për amendamentimin e Ligjit për Prokurimin Publik, por jo edhe mocionit tjetër të tij për amendamentimin e Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, duke vlerësuar se propozimi për ndryshimin Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme, është kompetencë e kryetarit të Kosovës, pas konsultimeve të tij me partitë politike.

Pas pikës së zakonshme të seancave të rregullta, pyetje parlamentare për punën e Qeverisë së Kosovës, deputetët do të shqyrtojnë për herë të parë Projekt- kodin e drejtësisë për të mitur, kurse për herë të dytë do të shqyrtojnë: Projektligjin për organizmat e modifikuar gjenetikisht, Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për pyjet e Kosovës, Projektligjin për mbrojtjen e ajrit nga ndotja, si dhe Projektligjin për financimin e programeve të veçanta të banimit.

Në të njëjtën seancë do të shqyrtohet Propozimprogrami i punës së Kuvendit për vitin 2010, Propozimplani i veprimit i Kuvendit për integrimet evropiane për vitin 2010, si dhe Propozimvendimi i Qeverisë së Kosovës për lejimin e pagesës për furnizim me vaksina.

Çështja e debatit lidhur me zbatimin e Kushtetutës së Republikës së Kosovës dhe për praninë e strukturave të pushtetit të Serbisë në territorin e Republikës së Kosovë, kërkesë kjo e Grupit Parlamentar të LDD-së, ka mbetur që, përfundimisht, të shqyrtohet edhe ditën e hënë dhe të martë të javës së ardhshme, para se çështja të radhitet për një seancë të veçantë të Kuvendit të Kosovës.

Në mbledhjen e sotme të Kryesisë së Kuvendit janë shqyrtuar edhe një varg mocionesh, rekomandimesh dhe kërkesash, si: të Qeverisë, të komisioneve parlamentare dhe të deputetëve të veçantë.

Pasi e ka shqyrtuar Propozimvendimin e Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Bordit të Pavarur të Autoritetit Rregullativ për Hekurudhat, Kryesia ia ka bartur atë Komisionit Parlamentar për Ekonomi, Tregti, Industri, Energjetikë, Transport dhe Telkomunikacion, që ta shqyrtojë çështjen dhe për Kryesinë e Kuvendit të përgatisë raportin me rekomandime. Është shqyrtuar, ndërkaq, edhe propozimi tjetër i Qeverisë për emërimin e anëtarëve të Bordit të Pavarur për Rishqyrtimin e Ankesave.

Kryesia ka shqyrtuar edhe Rekomandimin e Komisionit për Administratë Publike, Pushtet Lokal dhe Media për formimin e Komisionit Ad-Hoc, për emërimin e dy anëtarëve të Këshillit të Komisionit të Pavarur për Media, si dhe kërkesën e Komisionit të Pavarur për Media për emërimin e një anëtari (të zgjedhur nga Kuvendi i Kosovës) në Këshillin e Komisionit të Pavarur për Media.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)