15 Gusht 2022

Krizë ekonomike edhe në Portugali

Lisbonë, 25 mars - Sa vijnë e shtohen problemet për zonën euro. Pas problemeve me Greqinë, me një rritje të defiçitit buxhetor po përballet edhe Portugalia.

Ekspertët thonë se këto janë shenjat e para që tregojnë se kriza greke do të prekë me rradhë të gjitha ekonomitë e dobëta të eurozonës.

Pritet që në mbledhjen e nesërme, Parlamenti të miratojë një rezolutë që mbështet planin, i cili synon të ulë defiçitin buxhetor në 2.8 % të Prodhimit të Brendshëm Bruto deri në 2013-ën.

Për vitin që lamë pas arriti në 9.3 %. Agjensia Fiç, e cila merret me vlerësimin e nivelit të borxhit, tha do të ketë një paqënndrueshmëri të madhe ekonomike që do ndikojë në rritjen e defiçitit, sidomos gjatë viteve 2012-2013.

Si pasojë e shqetësimeve në rritje për një krizë në Eurozonë, monedha e përbashkët europiane ka humbur 1 % të vlerës së saj kundrejt dollarit amerikan, e ndaj paundit britanik ka humbur 0.5 %. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)