16 Gusht 2022

Kriza s'ka përfunduar, përderisa nuk ka vende të reja pune

SHBA, 30 shtator - "Rimëkëmbja ekonomike vazhdon, por gjithësesi mbetet e brishtë".

Kështu është shprehur kreu i FMN-së, Domenik Shtraus Kahn duke theksuar se ende nuk mund të thuhet se kriza ekonomike ka përfunduar, përderisa nuk ka hapje të reja të vendeve të punës.

"Ekonomia nuk po krijon vende të reja pune, pikërisht ky është rreziku më i madh", tha Shtraus Kahn.

Deklarata e kreu të Fondit Monetar Ndërkombëtar ka ardhur në një kohë kur ekonomitë kryesore globale raportojnë, ndonëse në shifra të vogla, rritje ekonomike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)