18 Gusht 2022

Kriza, Italia masa të rrepta financiare

Romë, 26 maj -  Italianët po bëhën gati për shkurtime të mëdha të pagave, shërbimëve qeveritare dhe kujdesit shëndetësor, ndërsa qeveria përpiqet të shmangë një krizë të ngjashme me atë me të cilën përballet Greqia.

Ministrat e kabinetit qeveritar u takuan dje që të diskutonin për shkurtime që kapin shifren 30 miliardë dollarë gjatë dy viteve të ardhshme dhe një keshilltar kryesor i kryeministrit Silvio Berluskoni ka paralajmëruar se plani parashikon “sakrifica të mëdha”.

Media italiane thotë se plani do të ngrijë ose shkurtojë rrogat e të gjithë punonjësve qeveritarë. Fondet qeveritare për kujdesin shëndetësor dhe organet e qeverisjes lokale parashikohen gjithashtu të tkurren.

Italia ka një nga borxhet me tëlarta në botë. Zyrtaret thonë së shkurtimet kanë si qellim që ta sjellin borxhin ne nivelet e pranueshme te Bashkimit Evropian deri në vitin 2012.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)