02 Shkurt 2023

Kriza greke rrezikon të prodhojë një “cunami”

Bruksel, 26 mars - Kriza greke rrezikon të prodhojë një “cunami” që mund të godasë vende si Spanja, Portugalia, Franca dhe Anglia, nëse nuk ndërhyn Bashkimi Evropian.

Këtë deklaratë e ka lëshuar sot zëvendëspresidentja e Komisionit të BE-së, Viviane Reding, e cila shpreson që liderët e BE-së të arrijnë me doemos një marrëveshje gjatë samitit që do të zhvillohet sot dhe nesër në Bruksel.

"Ne të gjithë i përkasim një familje dhe nëse një shtet anëtar ka probleme, ne duhet ta ndihmojmë, përndryshe efektet do të ndjehen te të gjitha vendet e tjera që kanë probleme, si Portugalia, Spanja, Anglia, Franca dhe të tjera vende", deklaroi ajo për radion belge "Bel-Rtl", duke shtuar se Greqia mund të jetë fillimi i një cunami.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)