19 Gusht 2022

Kriza, Gjermania do të humbasë 250 miliardë euro

Berlin, 18 shkurt - Kriza ekonomike në Gjermani deri në fund të vitit do të rezultojë me zvogëlimin e standardit e jetës dhe mirëqënies shoqërore me vlerë prej rreth 250 miliardë eurove.

Sipas llogaritjeve të Instituti gjerman për studime ekonomike, kjo paraqet humbje prej tre mijë eurove për banor.

Ekspertë të ekonomisë vlerësuan se kriza ekonomike gjithësesi do të ndodhte, por nuk do të ishte aq e vështirë po të mos vinte deri te shkatërrimi i sistemeve financiare.

Instituti parashikon kthimin e prodhimtarisë në nivelin e para krizës të paktën deri në vitin 2011.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)