14 Gusht 2022

Komisioni për Buxhet pranon kërkesën e KPMM-së për paga

Prishtinë, 28 shtator -  Komisioni për Buxhet dhe Financa i Kuvendit të Kosovës, ka përkrahur sot dy projektligje me amendamente të grupit të punës dhe shtatë projektligje të tjera të komisioneve funksionale, me amendamente, si dhe kërkesën e KPMM-së për zgjidhjen e problemit të pagave për vitin 2010.

Pas diskutimeve, anëtarët e komisionit i kanë dhënë mbështetje propozim-amendamenteve të grupit punues për Projektligjin për themelimin e sistemit për sigurimin e depozitave për institucionet financiare në Kosovë, si dhe propozim-amendamenteve për Projektligjin për prokurimin publik në Republikën e Kosovës.

Tutje, përkrahjen e komisionit e morën edhe gjashtë projektligje: Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për dokumentet e udhëtimit, Projektligji për vlerësimin strategjik mjedisor, Projektligji për energjinë, Projektligji për Këshillin Gjyqësor të Kosovës, Projektligji për Prokurorin e shtetit, Projektligji për Këshillin Prokurorial të Kosovës dhe ai për mbrojtjen e natyrës, me raporte dhe amendamente të komisioneve funksionale.

Në këtë mbledhje, e cila u udhëhoq nga kryetari Gani Koci, anëtarët e komisionit shqyrtuan edhe kërkesën e Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale (KPMM) për zgjidhjen e problemit të pagave për vitin 2010, dhe vendosën t’i rekomandojë ministrit të Ekonomisë dhe Financave nxjerrjen e një vendimi për plotësimin e kësaj kërkese.
Zyra për media dhe marrëdhënie me publikun
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)