30 Janar 2023

Kina shton influencën në FMN

Seul, 25 tetor - Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) do të reformohet rrënjësisht. Kështu kanë vendosur ministrat e Financave të 20 vendeve më të industrializuara dhe atyre në ekspansion, në takimin e G20-s të zhvilluar në Korenë e Jugut.

Sipas tyre, Kina dhe India duhet të kenë më shumë influencë, ndërkohë që vendet perëdimore si Gjermania do të kenë një ndikim më të vogël.

Shefi i FMN-së Dominique Strauss-Kahn,  në fund të takimit e quajti këtë një moment historik.

Pjesëmarrësit e samitit bën të ditur, se duan të evitojnë përpjekjet për uljen e kurseve të valutave.

Ministri gjerman i Ekonomisë, Rainer Brüderle u shpreh i kënaqur me rezultatet e samitit dhe njëkohësisht kritikoi politikën monetare amerikane.

Kritika gjatë samitit janë dëgjuar edhe ndaj Kinës, për shkak të mbajtjes artificiale të kursit të ulët të Yuanit, me qëllim përfitimi nga eksporti. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës mban sot konferencë. (Selia Qendrore e PDK-së, ora 14:00)


- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)