17 Janar 2022

Kina nxjerr Azinë lindore nga kriza

Pekin, 8 prill - Ekonomia rritëse kineze u ndihmon shteteve në zhvillim të Azisë lindore që të rimëkëmben nga kriza globale, bëri të ditur sot Banka Botërore (BB).

Në raportin e BB-së për Azinë lindore megjithatë parashihet që të mbahet llogari që të mos ndërpritet më herët \me masat për inkurajim.

“Kryesisht falë Kinës, Bruto Prodhimi Vendor (BPV) eksporti dhe punësimi në rajonin e Azisë lindore u kthyen në nivelin e para krizës”, qëndron në raportin.

Sipas BB-së, ky rajon sivjet do të realizojë shkallë të rritjes prej 8.7 për qind, me çka do ta kryesojë ekonominë botërore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 janar 2022

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim dhe Projektligjin pÑ‘r Arkivat Shtetërore. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim të Ngarkuarin me Punë në Ambasadën e Japonisë, Keisuke Yamanaka. (Kabineti i kryetarit, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton zbatimin e Rekomandimeve të Kuvendit lidhur me auditimin e performances të ndërmarrjes publike KOSTT. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)
    
- Federata e Boksit e Kosovës shpallë më të mirët e vitit 2021. (Hotel Sirius, ora 12:00)