16 Gusht 2022

Kina ka 89 miliarderë dhe rreth 825.000 milionerë

Shangaj, 20 gusht - Gjithsej 89 miliarderë dhe rreth 825.000 milionerë janë regjistruar në Kinën komuniste, prej të cilëve rreth gjysma jetojnë në qytetin më të madh, Shangaj.

Sipas të dhënave statistikore, milionerët dhe miliarderët kinezë mesatarisht janë të moshës 39 vjeçe, posedojnë nga disa vila luksoze, së paku tre automobila luksoze dhe ora ekstra të shtrenjta.

Kinezët e pasur vetëm gjatë vitit të shkuar kanë shpenzuar mbi 10 miliardë euro për stoli, garderobë të brenduar, ora të shtrenjta dhe produkte të ngjashme luksoze. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)