06 Dhjetor 2022

Kastrati, u premton romëve kushte me te mira për jetë

Mitrovicë, 2 shkurt - Kryetari i komunës së Mitrovicës, Avni Kastrati, ka vizituar të martën Lagjen e Romëve, ku është hapur një çerdhe për fëmijët romë të banorëve të kthyer në këtë lagje. Ai ka ofruar mbështetje për të gjitha nismat që vijnë për krijimin e kushteve më të mira për jetë në këtë mjedis.

Kryetari theksoi se komuna do të ndihmoj me të gjitha kapacitetet që ka në mënyrë që banorët e kthyer të ndjehen komodë. Në këtë drejtim ai sqaroi se komuna do të ofroj hapësira për projektet që ndihmojë këta banorë si për shkollim ashtu edhe për punësim. 

Në anën tjetër, Agron Deda nga DRC-ja, njoftoi se kjo çerdhe është hapur më qëllim që edhe fëmijët e banorëve romë të kthyer në lagjen e tyre të rindërtuar t’u ofrohet mundësi sikur bashkëmoshatarëve të tyre të etnive tjera që shkojnë nëpër çerdhe. Ai tha se në këtë çerdhe aktualisht janë të vendosur 30 fëmijë të këtyre banorëve, të cilët kanë edhe punëtorët që janë të angazhuar për t’u kujdesur për ta.

Përveç kësaj çerdheje, në këtë lagje në një nga objektet e reja të rindërtuara është hapur edhe një klasë ku dy mësuese, njëra në gjuhën shqipe dhe tjetra në gjuhën serbe ndihmojnë nxënësit e kësaj lagjeje për të përforcuar mësimet që ndjekin në shkollat e tyre. 

Në lidhje me procesin mësimor, Artan Bajrami, një nga banorët rom të kthyer në këtë lagje, tha se fëmijët e tyre edhe pse janë kthyer në jug, mësimet vazhdojnë t’i ndjekin në gjuhën serbe në shkollat e veriut të qytetit.

Ai tha se ka shumë probleme për shkak se ata duhet të udhëtojnë përditë, mirëpo ende nuk është gjetur një zgjidhje adekuate, meqë fëmijët kanë nisur nga fillimi, sa ishin në kampet në veri, që të mësojnë në shkollat e atjeshme dhe në gjuhën serbe, andaj tash është vështirë që t’u ndërpritet mësimi.

Në anën tjetër, zyrtarët e Caritasit, të cilët janë duke implementuar projektin e kësaj klase ndihmëse, thonë se së shpejti do të fillohet edhe me një projekt për gratë analfabete, në mënyrë që atyre t’u krijohet mundësia që të mësojnë shkrim dhe lexim.

Ngjitur me ndërtesat e bukura që janë ndërtuar për banorët romë në këtë lagje, zyrtarët komunalë së bashku me ata të DRC-së kanë nisur punën për hapjen e një “Hoteli industrial”, ku do të vendosen pajisje të ndryshme, si për zdrukthëtari, mandej lavanteri etj, në mënyrë që të hapen edhe vende të reja pune.

Në këtë lagje deri me tani janë kthyer 120 familje, të cilat janë vendosur në ndërtesat për banim kolektiv si dhe në shtëpi private. Komuna ka ndarë disa hektarë për fazën tjetër të rindërtimit të kësaj lagjeje, ku parashihet ndërtimi i më tepër se 100 njësive të banimit.   
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)