03 Shkurt 2023

Japoni, bie me 5 përqind papunësia

Tokio, 30 tetor - Papunësia në Japoni ka rënë në 5% në muajin shtator, nga 5.1% që ka qenë një muaj më parë, falë rezistencës së sektorit shëndetësor, atij të punimeve me dorë dhe mirëqënies.

Numri i të papunëve ka qenë 3.4 milionë, 230 mijë më pak në bazë vjetore. Ndërsa të punësuarit në sektorin e punimeve me dorë janë ngjitur në 50 mijë, duke shënuar edhe ngritjen e parë pas dy vjetësh.

Përsa i përket sektorit mjekësor dhe mirëqënies, ekspansioni në total është 420 mijë njësi, duke prekur kuotën 6.68 milionë.

Ndërsa të punësuarit janë 63.09 milionë. Por përveç këtyre të dhënave pozitive, është prodhimi industrial, i cili për shtatorin ka shënuar një ngadalësim më të madh se parashikimet, duke rënë me 1.9%.

Fenomeni në fjalë, sqarojnë autoritetet lokale, vjen në veçanti si pasojë e rënies së kërkesës së jashtme dhe asaj të brendshme për sektorin e makinave.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)