05 Korrik 2022

Instituti i Vjenës: Viti 2010 i vështirë për Ballkanin

Vjenë, 8 mars - Kur bota konsiderohet tashmë zyrtarisht e dalë nga kriza me e ashper ekonomike që nga Lufta II Botërore, ekonomia shqiptare mund të mos ta këtë kaluar pjesën me të veshtirë të saj.

Instituti i Vjenës për studime ekonomike ndërkombëtare, një organizem i specializuar në analizat ekonomike, parashikon së viti 2010 do të jetë për ekonominë shqiptare më i vështirë se ai që lamë pas.

 

Në një raport të publikuar vetëm dy ditë më parë, i hartuar mbi mbi të dhënat e dy muajve të parë të vitit, Instituti i Vjenës parashikon së gjatë këtij viti ekonomia shqiptare do të këtë një rritje minimale, prej vetëm 1 për qind.

Raporti thotë së viti 2010 do të sjellë në Shqipëri edhe rritje të papunësisë, e cila sipas projeksioneve do të arrijë në rreth 15 për qind, një shifer kjo e artikuluar me parë, jozyrtarisht edhe nga ekspertë të Bankës Botërore.

Sipas raportit, 2010-a, nuk do të jetë një vit i vështirë vetëm për ekonominë shqiptare, pasi situata ekonomike pritet të jetë e zymtë në të gjithë rajonin.

 

Për Bosnjen, Malin e Zi dhe Kroacinë parashikohet që rritja ekonomike në 2010 të jetë serish negative në shifren -1 për qind, ndërsa Maqedonia pritet që ketë vit të jetë në stanjacion, një situate me rritje ekonomike 0.

Sipas institucioneve ndërkombëtare, vitin e kaluar Shqipëria ishte vendi me rritjen ekonomike me të lartë në Europe, e cila përllogaritet në 3 deri në 4 për qind.

 

Por në gjysmen e dytë të vitit dhe dy muajt e parë të 2010-es, një serë treguesish zyrtare, dëshmojnë së ekonomia ka hyrë në një fazë të fortë ngadalesimi, e cila po reflektohet me renie të ndjeshme të konsumit, rrudhjen e të ardhurave në buxhetin e shtetit dhe tkurrje të fortë të investimeve private dhe publike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)