30 Janar 2023

Inflacioni në Serbi do të tejkalojë tetë për qind

Beograd, 20 tetor - Guvernatori i Bankës Popullore të Serbisë (BPS), Dejan Shoshkiq parashikon se inflacioni në shtet deri në fund të vitit megjithatë do të tejkalojë tetëpërqindshin e projektuar.

“Rritja e çmimit të produkteve ushqimore më së shumti ndikon mbi inflacionin dhe i njëjti do të bartet edhe në fillim të vitit të ardhshëm”, tha Shoshkiq.

Ai pret që inflacioni të fillojë të stabilizohet madje nga mesi i vitit të ardhshëm, kur kjo do të duhej të lëshohet në 4,5 për qind.

Guvernatori serb vlerëson se rritja e BPV-së në vitin 2010 do të arrijë 1,5 për qind, gjatë vitit të ardhshëm do të ngjitet në 3,5 për qind, ndërsa në vitin 2010 ai mund të rritet në pesë për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)