24 Maj 2022

Inflacioni në prill ishte 1,7 për qind

Prishtinë, 22 maj - Enti i Statistikave të Kosovës në raportin për Indeksin e tërësishëm i çmimeve të konsumit në Kosovë tregon se indeksi pësoi rënie për -1,0 për qind  në muajin Prill 2010 krahasuar me muajin Mars 2010. Prilli i vitit 2009 krahasuar me muajin Mars 2009 kishte rënie për -1,8 për qind. Shkalla e inflacionit e matur në muajin Prill 2010 me muajin Prill 2009 ishte 1,7 për qind.

Prill 2010 - Mars 2010 -1,0 për qind

Çmimet e konsumit në Kosovë pësuan rënie për -1,0 për qind  në muajin Prill 2010 krahasuar me muajin Mars 2010. Rënie e çmimeve kryesisht vërehet te rryma, gazi dhe lëndë djegëse të tjera -17,4 për qind – aplikimi i tarifave verore të energjisë elektrike nga 1 prill 2010-30 shtator 2010 me një ndikim prej -1,4 për qind, perimet -2,1për qind me një ndikim prej -0,1 për qind në IÇK-it,

Ngritje e çmimeve vërehet te përdorimi i pajisjeve për transportin personal 5,9 për qind - nafta dhe benzina me një ndikim prej 0,3 për qind. Pemët për 4,8 për qind, furnizimi me ujë dhe shërbimet e ndryshme që kanë të bëjnë me vendbanimin 5,1 për qind që secila me një ndikim prej 0,1 për qind në IÇK-it,

Prill 2010 - Prill 2009 1,7për qind

Çmimet e konsumit në Kosovë u ngritën për 1.7për qind  në muajin Prill 2010 krahasuar me muajin Prill 2009. Ngritje e çmimeve kryesisht vërehet te përdorimi i pajisjeve për transportin personal 18,9 për qind - nafta dhe benzina me një ndikim prej 1,1 për qind, perimet 10,8 për qind me një ndikim prej 0,5 për qind, sheqeri, reçeli, mjalta, çokolata dhe ëmbëlsirat 17,4për qind me një ndikim prej 0,4 për qind, furnizimi me ujë dhe shërbimet e ndryshme që kanë të bëjnë me vendbanimin 15,5 për qind me një ndikim prej 0,2 për qind. Kafja,çaji dhe kakao 3,2 për qind, veshjet 0,9 për qind, rryma, gazi dhe lëndë djegëse të tjera 1,8 për qind, arsimi 4,4 për qind, sigurimet 21,4 për qind që secila me një ndikim prej 0,1 për qind në IÇK-it.

Rënie e çmimeve vërehet te duhani -4,0për qind me një ndikim prej -0,3 për qind. Qumështi,djathi dhe vezët -3,0për qind, vajërat dhe yndyrat -8,6për qind, këpucët -4,1për qind, shërbimet për transport -7,9për qind që secila me një ndikim prej -0.2 për qind, buka dhe drithërat për -1,1 për qind me një ndikim prej -0,1 për qind në IÇK-it.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 maj 2022

- Instituti Demokratik i Kosovës mbanë diskutimin publik me temën “Raportet Kosovë-Serbi: Tabelat e veturave dhe një Dialog që nuk po lëvizë!” një diskutim i përbashkët i përfaqësuesve të shoqërisë civile me pjesëmarrës nga politika, mediat dhe përfaqësuesit e misioneve ndërkombëtare në Kosovë. (Hotel Sirius, ora 9:30)  

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere, shqyrton raportin vjetor financiar të Agjencisë për Informim dhe Privatësi për vitin 2021, Projektligjin për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Fondet Pensionale të Kosovës, etj. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 10:00)

- OJQ "Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi - Inject" organizon konferencën përmbyllëse  të Projektit me titull “Sigurimi i të Drejtave Pronësore të Grave përmes rritjes së Kapaciteteve Institucionale në Kosovë”.  (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, diskuton për zbatimin e Ligjit për Mbrojtjen e Fëmijës. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Shaqir Totaj, pret në takim Christopher Hyland, kontribues në Pavarësinë e Kosovës në SHBA-të dhe në prezantimin e shtetit tonë te ish-presidenti amerikan Bill Clinton. (Shtëpia e Bardhë, Prizren, ora 11:00)

- Mbahet edicioni i 21-të të panairit ndërkombëtar EXPOKOS, që i dedikohet bizneseve të sektorëve të: Ndërtimit, Energjisë, Makinerisë dhe Sigurisë dhe Mbrojtjes. Merr pjesë zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi. (Pallati i Rinisë, ora 11:00)

- Mbahet Kuvendi i pestë i Partisë Eko Lëvizja e Gjelbër e Kosovës. (Hotel Grand, salla e Kuqe, ora 11:00)

- Drejtoria e Mirëqenies Sociale, në kuadër të “Fushatës vetëdijesuese për trajtimin e fëmijëve në situatë rruge” organizon një kampanjë me moton “Unë s’jap lëmoshë, AS TI! & Bashkë t’i mbrojmë fëmijët në situatë rruge” me qëllim të përçimit të mesazhit se dhënia e lëmoshës cenon dhe dëmton jetën e fëmijëve në situatë rruge. (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Punëtorët e Lotarisë së Kosovës protestojnë në shenjë pakënaqësie për mosplotësimin e kërkesave të tyre për Ligjin për Lotarinë e Kosovës dhe pagat për këta punëtorë. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022, në nivelin legjislativ, ekzekutiv, rregullator dhe në ndërmarrje publike mban mbledhje. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 14:00)

- Instituti Kombëtar Demokratik organizon debatin e parë mbi politika nën temën “Në mbrojtje të demokracisë: Politikat gjithpërfshirëse të punësimit kanë rëndësi”. (Objekti i komunës së re në Prishtinë, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Drita mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 14:00)

- Klubi Futbollistik Llapi mban konferencë për medie. (Selia e Federatës së Futbollit të Kosovës, ora 15:00)

 Fondacioni Lumbardhi hapë sezonin e programeve që kremtojnë 70-vjetorin e kinemasë me promovimin e librit “Lumbardhi: një histori episodike” dhe fillimin e programit të filmit LXX në ekran të madh. (Kino Bahçe në Prizren, ora 19:00)