18 Gusht 2022

Hashim Rexhepit i vazhdohet paraburgim edhe 60 ditë

Prishtinë, 23 gusht - Hashim Rexhepit i është vazhduar sot masa e paraburgimit edhe për dy muaj. Vendimin e mori një panel prej tre gjyqtarësh i udhëhequr nga një gjykatës ndërkombëtar i Gjykatës se Qarkut në Prishtinë.

Ai aprovoj kërkesën e prokurorisë speciale që ndaj guvernatorit të Kosovës të vazhdohet kjo masë e sigurisë edhe për 60 ditë.

Lajmin e ka konfirmuar për Klan Kosova zëdhënësja e EULEX-it Kristina Herodes .

I kontaktuar me telefon avokati i Rexhepit Ram Gashi e ka quajtur këtë vendim të pa drejt dhe ka paralajmëruar ankesë në gjykatën supreme.

Hashim Rexhepi u arrestua me 23 korrik të këtij viti. Ai po hetohet nga prokuroria speciale e Kosovës nën dyshimin për korrupsion. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 gusht 2022

 - Mbahet seanca në rastin e falsifikimit të tenderit 800 mijë euro për rinovimin e objektit të PSRK-së ndaj të akuzuarit Tahir Sopa, përfaqësues i firmave “NBT ING SHPK” dhe “NPN Bajramaj”. (Pallati i Drejtësisë, ora 9:30)

- Komuna e Rahovecit mbant dëgjimi publik për buxhetin e vitit 2023 më bashkësit lokale, lagjet urbane dhe përfaqesues të shkollave. (Shtëpia e Kulturës 'Mensur Zyberaj' në Rahovec, ora 10:00)

- Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës mban konferencë për media e cila ndërlidhet me shpalljen e grevës së përgjithshme. (Zyrat e BSPK-së, ora 13:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon hapjen e programit Rezidenca 17. (Shtëpia e Hivzi Sulejmanit në lagjen Taslixhe, ora 18:00)