19 Gusht 2022

Gjermania paguan borxhet e fundit të luftës

Beograd, 3 tetor - Gjermania paguan sot në ditën e unifikimit këstin e fundit të borxheve financiare nga Lufta e I-rë Botërore.

Me pagimin u shlyen interesa për obligacione shtetërore nga vitet njëzet të shekullit të kaluar. Gjermania i kishte marrë ato për të shlyer pagesat e dëmshpërblimit, që ishin përcaktuar në vitin 1918 në Marrëveshjen e Versajës.

Një marrëveshje e mëvonshme për borxhet në Londër në vitin 1953 parashikonte që pagesat e interesit lindnin vetëm në rast se Gjermania ribashkohej. Deri më 3 tetor 1990 interesat e mbledhura arrinin gati 240 milionë marka.

Pikërisht 20 vjet më vonë dhe 92 vjet pas përfundimit të Luftës së I-rë Botërore borxhet e fundit të Gjermanisë janë paguar tani përfundimisht.

Borxhet e Luftës  së II-të Botërore u paguan që në vitin 1988.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)