02 Shkurt 2023

Gjermania lokomotiva e ekonomisë evropiane

Berlin, 22 tetor - Qeveria federale gjermane ka rritur parashikimet e saj për rritjen ekonomike për këtë vit në 3,4 për qind. Këtë e bëri të ditur ministri gjerman i Ekonomisë, Rainer Brüderle në Berlin.

"Një rritje të tillë ekonomike kemi pasur vetëm një herë që nga koha e bashkimit të Gjermanisë, në vitin 2006, 3,4%. Gjermania është kështu lokomotiva e koniunkturës evropiane dhe një vend i hovit ekonomik", tha ministri i Ekonomisë.

Deri tani qeveria kishte supozuar se ekonomia për këtë vit  do të kishte një rritje prej 1,4 për qind. Për vitin 2011 ajo pret tani një rritje të produktit të brendshëm bruto  në 1,8 për qind.

Pas impulseve të mëdha nga tregtia e jashtme tani edhe konjukturat e brendshme janë në rrugë të mbarë, tha Brüderle.

 Numri i të papunëve, sipas vlerësimit të qeverisë për këtë vit do të ulet në 3,2 milionë dhe në vitin e ardhshëm në 2,9 milionë të papunë.     

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)