05 Korrik 2022

Gjermania i propozon Greqisë borxhlie të shesë ishujt

Berlin, 5 mars - Gjermania i propozon Greqisë të nxjerrë në shitje ishujt e saj, në mënyrë që të shlyejë borxhet e shumta që ka marrë. “Greqia të shesë ishujt e saj!”, ishte titulli me të cilën është hapur sot e përditshmja “Bild”, e cila citonte deputetin liberal-demokrat dhe ekspertin gjerman të ekonomisë, Frank Schaeffle.

“Qeveria greke duhet të heqë dorë nga sforcimi që po i bën biznesit privat, dhe më e mira do të ishte që të nxirrte në shitje ishujt e pabanuar”, është shprehur përfaqësuesi i Partisë Social-Demokrate, parti e cila është në koalicion me kristian-demokratët e Angela Merkelit.

Gjithashtu, edhe lideri i Kryesisë së Partisë Kriastian-Demokrate, Josef Schlarmann ka propozuar të njëjtën gjë. “Një person që falimenton, gjëja e parë që bën është të kthejë në para cdo pasuri që ka. Greqia për shembull zotëron shumë ishuj të pabanuar dhe ku nuk ushtrohet asnjë biznes. Me paratë e fituara nga shitja e ishujve, ajo mund shlyejë shumë lehtë borxhet që ka marrë”, propozon Schlarmann. Të njëjtin propozim ka bërë edhe Forumi Rinor i kristian-demokratëve.

Prestigjiozja gjermane vë në dukje se Greqia zotëron 3 054 ishuj, dhe nga këta vetëm 87 janë të banueshëm. Ironia therëse e “Bild” shkon edhe më tej, duke i gjetur klientin e parë Greqisë. “Në landin e Hamburgut gjendet një kompani e quajtur ‘Vladi Private Islands’, e cila është e gatshme që sot të japë 45 milion euro për të blerë një ishull”, shkruan prestigjiozja gjermane.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 korrik 2022

- Mbahet takimi në mes të delegacionit Amerikan të MCC-së dhe atij të Republikës së Kosovës në lidhje me programin Kompakt të MCC-së. (Ndërtesa e Qeverisë, Salla - P38, ora 9:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton propozim-amendamentet për Projektligjin për Komisionerin Parlamentar për Forcën e Sigurisë së Kosovë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Auditorja e Përgjithshme, Vlora Spanca mban konferencë për media me rastin e përfundimit të sezonit auditues 2021/22 dhe procesit të publikimit të 121 raporteve të auditimit. (Ambientet e Zyrës Kombëtare të Auditimit, Lagjja Arbëria, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton raportin vjetor të Autoritetit të Konkurrencës së Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Rektori i Universiteti të Prishtinës Naser Sahiti dhe U.D Sekretari i Përgjithshëm, Besfort Krasniqi raportojnë para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e Auditimit për pasqyrat financiare vjetore të Universitetit të Prishtinës, për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga monitorimi i punës së Kuvendit për gjashtë muajt e parë të sesionit pranveror me fokus në çështjen e mungesës së kuorumit dhe shqyrtimit të projektligjeve. (Zyrat e Institutit Demokratik të Kosovës, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim në Kosovë do të lansoj edicion e 22-të të Përmbledhjes Pulsi Publik. (Salla e konferencave të UNDP-së, ora 11:00)

- UBT nënshkruan dy marrëveshje shumë të rëndësishme me dy universitete nga shteti i Iowa-s, me University of Northern Iowa dhe University of Iowa. (Kampusi i UBT-së, Lipjan, tek QMI, ora 12:00)

- Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione prezanton draftligjin për Mbrojtje nga Dhuna në Familje dhe Dhuna në Baza Gjinore, nga eksperti Hilmi Jasahri, i angazhuar nga UN Women. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për Inspektoratin Shëndetësor, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës njoftohet rreth ndërrimit të anëtares së PDK-së Eliza Hoxha me deputetin Abelard Tahiri si dhe diskuton rreth emrave të ekspertëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim ambasadorin japonez, Akira Mizutani. (Kabineti i kryetarit, 13:30 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)