19 Gusht 2022

Gabriel: "Kriza e re ekonomike është vetëm çështje kohe"

Berlin, 29 qershor - Kryetari i Partisë Socialdemokrate (SPD) Sigmar Gabriel ka kritikuar vendet e industrializuara me fjalët se në Toronto të Kanadasë nuk kanë bërë asgjë për rregullimin e tregjeve financiare.

Gabriel tha se është vetëm çështje kohe, kur do të shpërthejë kriza e re mbarëbotërore.

Ai kritikoi edhe mungesën e unitetit tek partnerët evropianë në prag të takimit, në radhë të parë mes Gjermanisë dhe Francës.

Njëkohësisht Gabriel mbështeti vendimet e samitit të G20-ës për uljen e borxheve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)