19 Gusht 2022

G20 diskutojnë sot për ekonominë

Toronto, 26 qershor - Liderët e G20 mbërritën në Toronto të Kanadasë ku do të nisë punimet në ditën e sotme samiti 2-ditor i tyre.

Kryefjala e këtij samiti pritet të jetë pasiguria që po shoqëron ekonominë globale pas krizës, e cila në disa vende të G20 ende nuk është kapërcyer.

Presidenti i SHBA-së, Obama, i cili mbërriti në Kanadanë fqinje ditën e premte, pritet të kërkojë kryesisht prej vendeve të Bashkimit Europian, e në veçanti Gjermanisë që të stimulojë ekonominë vendase, duke investuar më shume dhe jo të marrin masa shtrënguese nga frika e rritjes së defiçitit kombëtar. Sipas administratës Obama politikat ekonomike të vendeve të BE-së mund të rrezikojnë rritjen ekonomike globale.

Kërkesat e Obamës do t’i parashtrohen përfaqësuesve europiane në kohën kur thuajse të gjitha vendet e eurozonës kanë miratuar paketa shtrënguese duke shkurtuar mjaft shpenzimet publike.

Në një artikull redaksional të gazetës Globe and Mail, udhëheqësi britanik tha se samiti duhet të jetë më shumë sesa një ndalesë për bisedime dhe të bëhet përparim në përparësitë kryesore si ekonomia globale.

Zyrtarët thanë se udhëheqësit do të diskutojnë shqetësimet e sigurisë por një fokus i veçantë do të jenë mënyrat për të siguruar rritje të qëndrueshme ekonomike ndërsa vazhdojnë përpjekjet për shkurtimin e defiçiteve buxhetore.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)