11 Gusht 2022

G20 dakord për pakësimin e deficiteve shtetërore

Toronto, 28 qershor - Kryetarët e vendeve më të mëdha të industrializuara dhe atyre në ekspansion industrial ranë dakord në takimin e G-20 në Kanada për një qëllim konkret për pakësimin e deficiteve shtetërore.

Sipas fjalëve të kancelares  Angela Merkel deri në vitin 2013 deficitet e vendeve të industrializuara duhet të përgjysmohen.

Po ashtu u ra dakord që në vitin 2016 të fillohet me reduktimin e borxheve. Zonja Merkel e quajti planin kohor për pakësimin e deficiteve si "mjaft pretendues". Përfundimi i takimit tregon për një ndryshim kursi.

SHBA, Kanadaja dhe Brazili ishin shprehur për vazhimin e masave stimuluese të financuara prej borxheve, kurse vendet evropiane si dhe Japonia ngulën këmbë për masa kursimi.

Ende në diskutim janë taksa për bankat dhe taksa mbi transaksionet në tregjet financiare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 gusht 2022

 - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, vizitojnë Doganën e Kosovës. (Drejtoria e Doganës, ora 8:30)

- Kuvendi nëpërmjet Grupit të Deputetëve të Rinj shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. (Salla plenare, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon takimet B2B në kuadër të aktiviteteve të Muajit të Mërgimtarëve. (Restaurant Ura e Shenjtë, ora 10:00)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut – Kosovë ((YIHR KS) shënon Ditën Ndërkombëtare të Rinisë me një aksion rrugor me slloganin “Kur bohet mirë?!” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 12:00)

- Avokati i familjes Dehari, Tomë Gashi, mban konferencë për medie në lidhje me rastin e vdekjes së aktivistit të VV-së, Astrit Dehari. (Zyrat e Tomë Gashit, mbi Kino ABC, ora 12:00)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime organizon Festivalin e Rinisë për nder të Ditës së Rinisë. (Lagjja Taukbashqe, ora 18:00)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet panel diskutimi me deputetët e rinjë të Kuvendit të Kosovës lidhur me rolin dhe rëndesin e të rinjëve në politikë. (Akademia për Siguri Publike të Kosovës, ora 19:30)