14 Gusht 2022

Franca kritikon politikën ekonomike të Gjermanisë

Paris, 16 mars - Ministrja franceze e ekonomisë, Christine Lagarde ka kritikuar politikën ekonomike të Gjermanisë.

"Volumi i madh tregtar gjerman rrezikon aftësinë konkurruese të shteteve të tjera të Eurozonës", tha Lagarde në gazetën "Financial Times".

Prandaj RFGJ duhet të forcojë në rradhë të parë kërkesën në vend. Sipas gazetës gjermane "Bild", kritika e ministres mbështetet nga shtetet ekonomikisht më të dobëta të BE-së.

Ata akuzojnë Gjermaninë se duke qenë e orientuar nga eksporti shënon arritje në kurriz të shteteve të tjera të Eurozonës.

"Bild" i referohet një raporti për situatën të përfaqësisë së përhershme gjermane pranë BE.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)