30 Janar 2023

Franca, Gjermania kërkojnë forcimin e masave në eurozonë

Paris, 22 korrik - Franca dhe Gjermania po bëjnë thirrje për masa ndëshkuese ndaj vendeve që shkelin vazhdimisht kufirin e borxhit të Eurozonës.

Ministrat e financave nga të dy vendet u takuan sot në Paris dhe i dërguan kërkesat në një letër drejtuar Presidentit të Bashkimit Evropian Herman Van Rompuy.

Si Franca, edhe Gjermania duan një monitorim dhe koordinim më të mirë mes 16 vendeve që përdorin si monedhë Euron.

Ministrja franceze e financave Christine Lagarde dhe homologu i saj gjerman Volfang Shoeble thanë se masat e reja duhet të përfshijnë si sanksionet financiare, edhe ato politike, përfshi ndalimin e të drejtave votuese të shkelësve për çështje të eurozonës.

Shumë ministra të BE-së kanë rënë dakord t’i mbështesin shumë nga masat e reja, por disa nga ndryshimet kërkojnë ndryshime në traktatin ku bazohet BE-ja.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)