03 Shkurt 2023

FMN, Rritje ekonomike në Lindjen e Mesme dhe Afrikën Veriore

Washington, 25 tetor - Rritja e çmimit të naftës dhe shtimi i kërkesës për këtë produkt ka bërë që në Lindjen e Mesme dhe në Afrikën Veriore, të ketë rritje ekonomike.

Në një raport të FMN-së thuhet se ekonomia e këtyre rajoneve pritet të rritet me 4,2 për qind këtë vit dhe me 4,8 për qind deri në vitin 2011.

Raporti ia dedikon rritjen ekonomike kryesisht prodhimit të naftës në rajon, që pritet të arrijë në 26 milionë fuçi në vit në vitin 2011.

Në raportin e FMN-s- thuhet se pjesa më e madhe sufiçitit tregtar të rajonit do të realizohet nga të ardhurat e naftës nga prodhuesit e Gjirit Persik.

Por raporti i FMN-së u bën thirrje të gjitha vendeve të rajonit të përpiqen më tepër për diversifikimin e ekonomive të tyre dhe të tregohen më të kujdesshëm për politikat monetare, që mund të çojnë në inflacion.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)