02 Shkurt 2023

FMN paralajmëroi për përhapjen e krizës

Paris, 6 maj - Kreu i Fondit Monetar Ndërkombëtar, Dominique Strauss-Kahn, ka paralajmëruar rrezikun e përhapjes së krizës greke në shtetet e tjera të eurozonës.

Rreziku i një infektimi ende nuk është kapërcyer, tha Strauss-Kahn për gazetën franceze" Le Parisien". Por ai tha se nuk sheh rrezik për shtetet si Franca, ose Gjermania.

Edhe qeveria finlandeze paralajmëron për një zgjerim të krizës në vende si Spanja dhe Portugalia. Ekonomitë janë të lidhura aq shumë me njëra-tjetrën, saqë problemet  nga një vend mund të përhapen në një vend tjetër, tha ministri i Financave Jyrki Katainen në televizionin finalandez MTV 3.

Këtë e hodhi poshtë zevëndës-kryeministrja e Spanjës Maria Teresa Fernandez de la Vega. Spanja  do të arrijë të përballojë objektivat për deficitin e saj, tha ajo për agjencinë e lajmeve Reuters. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)