31 Janar 2023

FMN-ja kontrollon financat serbe

Beograd, 26 tetor - Bashkimi Evropian është pranë marrjes së një vendimi për kërkesën e Serbisë për t’u anëtarësuar në bllok. Ministrat e Jashtëm të BE-së ranë sot dakort t’i kërkojnë Komisionit Evropian të japë një opinion mbi aplikimin e Serbisë.

Opinioni është një hap procedural në procesin e gjatë të anëtarësimit. Bashkimi Evropian tha se Serbia duhet të bashkëpunojë më shumë me gjykatën e OKB-së për krime lufte.

Qeveria e Hollandës këmbëngul që Beogradi të arrestojë kriminelët e luftës që kërkohen nga gjykata.

Kërkesa e Serbisë për anëtarësim në BE mori shtytje që kur vendi ra dakort muajin e kaluar për bisedime të drejtpërdrejta me Kosovën, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008.

Ministrat e Jashtëm të bllokut 27-anëtarësh filluan bisedimet sot në Luksemburg, ku kërkesa e Serbisë për anëtarësim në Bashkimin Evropian ishte në krye të axhendës.

“Siç e dini, ne jemi angazhuar me Serbinë dhe Kosovën për të filluar bisedimet. Shpresoj se ato do të fillojnë së shpejti. Jam e kënaqur që presidenti Boris Tadiç dhe kryeministri Hashim Thaçi janë të gatshëm të ecin përpara.”

Hollanda po përpiqet ta ngadalësojë përparimin e Serbisë drejt anëtarësimit në BE, duke thënë se vendi duhet të arrestojë më parë Ratko Mlladiç, kriminelin më të kërkuar të luftës në Evropë.

Hollanda e akuzon Serbinë se nuk po përpiqet sa duhet ta arrestojë ish gjeneralin e serbëve të Bosnjës që akuzohet për masakrën e vitit 1995, ku u vranë tetë mijë burra e djem në qytetin e Srebrenicës.

Kjo ishte vrasja masive më e madhe në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Zyrtarët thanë se Ministri i Jashtëm hollandez Uri Rosental këmbënguli që anëtarësimi i Serbisë në BE të kushtëzohet me arrestimin e Mlladiçit.

Por disa anëtarë të tjerë të bllokut nuk ishin dakort.

“Nuk e di se si do të përfundojë kjo punë. Megjithatë, nga pikëpamja jonë çështja është e qartë: Serbia ka treguar se po bashkëpunon dhe ne, gjermanët, duhet të bëjmë pjesën tonë.”

Temat e takimit të sotëm përfshijnë ndryshime në traktatin e BE-së për të dënuar vendet që destabilizojnë Eurozonën, çështjen e Iranit dhe Lindjes së Mesme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00