16 Gusht 2022

FMN i konsideron bankat gjermane në rrugën e daljes nga kriza

Berlin, 21 prill - Bankat e Gjermanisë, sipas vlerësimeve të Fondit Monetar Ndërkombëtar kanë rikuperuar rreth 80 përqind të humbjeve të shkaktuara nga kriza financiare.

Në botë kjo kuotë është vetëm 65 përqind. Në një raport mbi stabilitetin global financiar të publikuar në Uashington, FMN i vlerëson korrigjimet e vlerave të aktiveve të ndërmarra nga bankat gjermane, në gjithsej 340 miliardë dollarë.

Mirë paraqiten sipas raportit bankat private tregtare. Ndërsa bankat e landeve dhe arkat e kursimeve presin në vitin 2010 humbje të mundshme miliardëshe.

Kritike është FMN-ja edhe ndaj borxheve të larta të vendeve të pasura. Ato kërcënojnë sipas raportit rimëkëmbjen ekonomike që është në fillimet e saj.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)