25 Tetor 2021

FED le normën e saj të politikës të pandryshuar

Washington, 18 qershor - Banka Qendrore e ShBA-së (FED) nuk ka ndryshuar normën e saj të politikës së interesit.

Pas një takimi në qershor të Komitetit Federal të Tregut të Hapur (FOMC), FED la normën e saj të politikës të pandryshuar në 0-0,25 për qind, në përputhje me pritjet, ndërsa rriti pritjet e inflacionit.

FED tha në një deklaratë se banka rriti pritjet e saj të inflacionit për mars 2021 me një pikë në 3.4 për qind, duke shtuar se presionet në rritje ndaj inflacionit ishin "të përkohshme".

Theksohet se rritjet e mundshme të interesit mund të fillojnë në vitin 2023.

Komiteti ka thënë më parë se nuk pritet të rritet asnjë normë interesi deri në vitin 2024.

Presidenti i FED-it Jerome Powell tha në një konferencë shtypi pas vendimit të normës së interesit se banka është e përkushtuar për arritjen e qëllimeve të politikës monetare që përfshijnë stabilitetin e çmimeve dhe punësimin maksimal.

Powell vuri në dukje se banka ka treguar se do të vazhdojë të mbështesë fuqimisht ekonominë derisa të përfundojë rimëkëmbja ekonomike, duke mbajtur normat e interesit të politikave dhe blerjet e aktiveve të qëndrueshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Tetor 2021

- Komisioni i Pavarur i Mediave në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë të UP-së, me rastin fillimit të javës globale për edukimin mbi median dhe informacionin, organizojnë tryezë diskutimi me temën: “Edukimi Medial - Përmbajtjet e papërshtatshme për fëmijë”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi do të mbahet “Java për të Drejtat e Viktimave të Krimit”, me moton “Së bashku në mbrojtje të viktimave të krimit”. (Hotelin Emerald, ora 10:00)

- GLPS mban tryezë diskutimit me temë “Meritokracia në shërbimin e jashtëm të Kosovës: një sërë rekomandimesh që duhet marrë parasysh”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:30)

- Punëtorët e Lotarisë së  Kosovës mbajnë protestë në të cilën do të kërkohet miratimi i ligjit për Lotarinë e Kosovës. (Para ndërtesës së Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet konferencë për media lidhur me Festivalin e 12 -të i Filmit të Shkurtër Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata, ora 12:45)

- Oda e Hotelerisë dhe Turizmit të Kosovës  do të mbajnë tubim për të diskutuar masat e reja. (Golden Imperial, ora 19:00)