02 Shkurt 2023

Eurozona dhe FMN, 45 miliard euro për Greqinë

Bruksel, 12 prill - Arrihet marrëveshja për akordimin e një shumë përafërsisht prej 45 miliard eurosh për Greqinë për të tejkaluar krizën e thellë financiare që e ka përfshirë.

Kështu pas mbledhjes së tyre, Ministrat e Financave të 16 vendeve të monedhës së përbashkët vendosën një shumë prej 30 miliard eurosh si dhe dhanë pëlqimin e tyre për plotësimin e pjesës tjetër të parave me anë të Fonidit Monetar Ndërkombëtar i cili në këtë rast ka ofruar një shumë prej 15 miliard eurosh.

Marrëveshja ka lënë të kënaqur Athinën. Ministri i Financave helene Jorgo Papakonstantinu deklaroi se vendimi është një hap i rëndësishëm si dhe njohu homologët e tij mbi përpjekjet e Greqisë për normalizimin e situatës financiare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)