19 Gusht 2022

Enti i bursës në SHBA padit Goldman Sachs-in

SHBA, 18 prill - Enti mbikqyrës i bursës në SHBA e akuzon bankën amerikane të investimeve Goldman Sachs për mashtrim në lidhje me letrat me vlerë dhe e ka paditur bankën.

Sipas entit, banka një ndër institutet kredituese me ndikim të madh në botë ju ka shitur investuesve të mëdhenj pak para prag-kolapsit të tregjeve financiare një fond të diskutueshëm, i cili mbështetej në kredi hipotekash të cilësisë së dytë.

Në këtë kuadër, Goldman Sachs mendohet të mos ju ketë dhënë klientëve informacione të rëndësishme mbi obligacionet. Në këtë mënyrë investuesit kanë humbur më shumë se një miliardë dollarë.

Goldman Sachs i hodhi poshtë akuzat. Bursat reaguan me nervozizëm për arsye të pasojave të mundshme juridike të hetimeve për krejt degën financiare. Kurset e shumë bankave ranë, aksionet e Goldmanit ranë me afro 13 për qind. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)