15 Gusht 2022

Ekonomia turke vazhdon të rritet

Ankara, 5 prill - Kryeministri Rexhep Tajip Erdoan dje në Stamboll vlerësoi zhvillimet ekonomike të Turqisë.

Në fjalën e mbajtur në Mbledhjen e 19 të Këshillit të Përgjithshëm të MUSIAD në Stamboll, Kryeministri Erdoan tha se ekonomia e Turqisë në çerekun e fundit të vitit 2009 është rritur me 6%. Synohet që gjatë vitit 2010 të arrihet një rritje ekonomike prej 3%.

Erdoan deklaroi se do të ecet përpara pa bërë lëshime në politikat monetare dhe ato financiare.

Duke ndalur edhe tek projektligji për stopazhet të do të dërgohet në Parlament Erdoan u shpreh se nuk do të ketë më ndryshim ndërmjet vendasve dhe të huajve për sa i përket debitimit të shtetit dhe stopazhi do të bëhet zero.

Kryeministri tha se shpreson që kjo gjë të rrisë investimet në vend dhe theksoi se do të jetë e mjaftueshme të ndiqet bursa për të kuptuar se si do të vazhdojë të rritet ekonomia turke në themele të forta.

Një deklaratë në lidhje me stopazhet ka ardhur edhe nga Ministri i Financave Xhemil Shimshek.

Shimshek ka bërë të ditur se ata parashikojnë të ndaj kompanive të kapitaleve dhe fondeve të aplikojnë 0% stopazh, ndërsa ndaj personave fizikë dhe institucioneve të aplikojnë 10% stopazh. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)