02 Shkurt 2023

Ekonomia spanjolle, me shenja të përmirësimit

Madird, 8 maj - Ekonomia e Spanjës filloi të tregojë shenja minimale të përmirësimit. Ajo doli nga recesioni.

Sipas të dhënave të fundit, në tremujorin e parë të këtij viti ajo u rrit me 0.1 për qind. Mirëpo, kjo nuk nënkupton fundin e problemeve.

Në fillim të javës u njoftua se përqindja e të papunëve është 20 për qind që është më e larta gjatë 13 viteve të fundit.

Edhe agjencitë botërore të reitingut e zvogëluan reitingun e kredive të vendit për shkak të borxhit të madh publik.

Vitin e kaluar Spanja e mbylli rënien e ekonomisë prej minus 3.6 për qind.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)