16 Gusht 2022

Ekonomia gjermane pritet të rritet

Berlin, 16 prill - Pas rënies së madhe në vitin 2009 ekonomia në Gjermani, sipas analizave të instituteve për hulumtime ekonomike, po lëviz përsëri me ritëm të ngadaltë.

Në raportin e tyre të pranverës, të prezantuar në Berlin, ekonomistët parashikojnë për këtë vit një rritje të ekonomisë me 1,5 për qind dhe për vitin 2011 me 1,4 për qind.

Numri i të papunëve  për këtë vit do të bjerë pak, në 3,38 milionë  të papunë. Në vitin 2011 do të ketë një rënie të mëtejshme deri në 3,31 milionë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 gusht 2022

- Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon debatin publik për të prezantuar dhe diskutuar rreth draft Strategjisë Kombëtare dhe Planit të Veprimit për Menaxhimin dhe Kontrollin e Qenve me dhe pa Pronar 2022-2028. (Amfiteatri i Qeverisë në ish ndërtesen e Rilindjes, ora 9:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, do të takojë Presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kuvendi i Kosovës, Salla N204, ora 9:00 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Komuna e Rahovecit organizon degjim publik me biznese dhe grupe te interesit për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 11:00)