02 Shkurt 2023

Ekonomia e Britanisë mund të kthehet sërish në krizë

Londër, 2 korrik - Për shkak të masave të rrepta për kursim, ekonominë britanike mund ta kap sërish kriza, konsiderojnë ekspertët, ndërsa transmeton agjencia bullgare Fokus.

Anëtari i Komisionit për politikë monetare në Bankën Britanike, Adam Pozen, konsideron se barazpesha në sektorin financiar të vendit është jostabil, transmetojnë agjencitë.

Për Pozenin në ekonominë e vendit mund të ndodhë recesion i ri nën ndikim të masave të rrepta për kursim, që janë planifikuara nga Qeveria dhe     të vendosura në buxhetin.

Aktvitetet që Qeveria i merr në këtë drejtim, konsideron Pozen, mund ta ngadalësojnë rikonstruimin e pazareve kyçe.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)