28 Tetor 2021

Ekonomia dixhitale rritet me 40% në nivel global

New York, 28 maj - Sipas treguesit të Ekonomisë Dixhitale të kompanisë Adobe, ekonomia dixhitale në mbarë botën arriti në 876 miliardë dollarë në tremujorin e parë të vitit 2021. Edhe pse dyqanet filluan të rihapen konsumatorët po vazhdojnë të bëjnë më shumë blerje në internet.

Sipas Treguesit të Ekonomisë Dixhitale Adobe, tregu global i ekonomisë elektronike është rritur me 40% që nga fillimi i vitit 2021.

Kjo është hera e parë që Adobe arriti të siguronte të dhëna mbi transaksionet nga më shumë se 80 vende të botës për treguesin, dhe rezultatet nënvizojnë rritjen e besimit të konsumatorit ndërsa më shumë amerikanë po vaksinohen.

“Tregtia elektronike globale arriti në gati një trilion dollarë në tremujorin e parë të vitit 2021. Dhe kjo është rreth 40% më e madhe se sa një vit më parë, kur ishim në fillim të pandemisë, dhe dukshëm më e madhe se në vitin 2019”, thotë Taylor Schreiner nga Adobe Digital Insights.

Statistikat tregojnë se ekonomia dixhitale në Shtetet e Bashkuara mori një nxitje të madhe më 11 mars të vitit 2021 kur Presidenti Biden nënshkroi Aktin e Planit të Shpëtimit Amerikan.

Blerjet në internet sollën 8 miliardë dollarë në vetëm 20 ditë midis 11 marsit dhe 31 marsit. Por ekspertët thonë se kjo rritje nuk është vetëm rezultat i masave kufizuese për shkak të Covid-19.

“Megjithëse po ulet numrit i rasteve të Covid-19, shpresojmë që kjo të vazhdojë, dhe vaksinat po bëhen më të disponueshme, njerëzit po vazhdojnë blerjet në internet për shumë produkte që më parë i blinin nëpër dyqane, si ushqimet”, thotë zoti Schreiner.

"Unë mendoj se ka patur disa ndryshime të qarta dhe afat-gjata në mënyrën dhe modelet e blerjeve që janë shkaktuar nga Covid-19, dhe shumë prej tyre do të vazhdojnë të jenë të pranishme", thotë Steve Lutz nga kompania Category Partners.

Një tjetër risi që pandemia ka sjellë në ekonominë dixhitale është mënyra e re e pagesave.

"Ne kemi parë një trefishim të asaj që ne e quajmë "blej tani, paguaj më vonë". Kjo pjesërisht është rezultat i një prirjeje më të gjerë në Shtetet e Bashkuara nga njerëzit që ndryshuan qasjen ndaj kredimarrjes dhe huamarrjes, duke e përdorur atë shumë më ndryshe. Ne kemi parë një rënie të huamarrjes personale dhe një ulje të nivelit të borxhit të kartave të kreditit gjatë Covid-19. Dhe ky opsion ofron një mënyrë tjetër për të paguar që nuk ka pasoja ose ndikon ndryshe në profilin kredimarrës të njerëzve", thotë Taylor Schreiner nga Adobe Digital Insights.

Nëse ekonomia dixhitale vazhdon të rritet me ritmin që ka treguar vitin e fundit, ajo do të arrijë në 4.2 trilionë dollarë deri në fund të vitit 2021, një rritje e madhe krahasuar me vitin 2019. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Tetor 2021

- Fillon administrimi i vaksinës kundër gripit sezonal. (Salla 1 Tetori nga ora 08:00 deri në ora 19:00)

- Kryeministri Albin Kurti, bashkë me Ministrin e Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, mbajnë konferencë për media, në lidhje me operacionalizimin e masës 2.1-Subvencionimi i Kredive Investive - dhe masës 2.4 - Mbështetje e eksportit- të Pakos së Ringjalljes Ekonomike. (Ndërtesa e Qeverisë (Salla P38), ora 10:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë diskuton rreth çështjeve vijuese nga fushëveprimi i Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava do ta pres një delegacioni të lartë nga Mbretëria e Arabisë Saudite, i kryesuar nga Shkëlqesia e Tij, Dr. Abdul-Latif bin Abdul-Aziz Al Shejkh, Ministër i Çështjeve Fetare në Mbretërinë e Arabisë Saudite. (Selia e Kryesisë së BIK-ut, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të raundit të parë të Zgjedhjeve për Kryetarë të Komunave. (Ndërtesa e KQZ-së, Kati 4, ora 10:00)

- Kolegji AAB organizon mbledhjen Komemorative me rastin e kalimit në amshim të Burbuqe Berisha. (Teatri AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, ora 10:00)

- Komisioni Ad hoc për përzgjedhjen e kandidatëve për anëtar të Bordit të RTK-së shqyrton listën e kandidatëve të propozuar për anëtarë të Bordit të RTK-së. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguro Qendren e re e të Moshuarve në lagjen Ulpianë. (Rr. Imzot Nikë Prelaj, E30, Ulpianë mbrapa pompës Exfis, ora 11:00)

- Punëtorët e Ferronikelit protestojnë para Qeverisë së Kosovës. (Objekti i Qeverisë, ora 11:30)

- Mbahen homazhet për të ndjerën Burbuqe Berisha. (Përpara Teatrit Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri Kurti dhe Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati vizitojnë Administratën Tatimore të Kosovës. (ATK, kati I, ora 13:30)

- Hapet edicioni i 12 i Festivalit të Filmit të Shkurtër "Ballkani Përtej Kufijve. (Kino Armata)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëherësh kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje!, prof. dr. Mytaher Haskuka, do të mbajë konferencë për media. (Zyret e Lëvizjes në Prizren, ora 16:00)