02 Shkurt 2023

Ekonomia amerikane rritet pak gjatë 3-mujorit të parë të vitit

Washington, 30 tetor - Në një raport të Departamentit amerikan të Tregëtisë, që u publikua sot, thuhet se ekonomia amerikane u rrit  me një ritëm vjetor prej 2 përqindësh nga korriku në shtator, krahasuar me  1,7 përqind që kishte qënë rritja vjetore një tremujor më parë.

Ndikimin kryesor duket se e patën shpenzimet e konsumatorëve, që u shtuan me një ritëm prej 2.6 përqindësh, rritja më e madhe kjo që nga viti 2006.

Por ndërsa rritja ekonomike është një tregues pozitiv, ajo nuk do të jetë e mjaftueshme për të përmirësuar problemin kryesor me të cilin ndeshet Amerika, shkallën e lartë të papunësisë, që është 9.6 përqind.

Banka qendrore pritet të zhvillojë një takim tjetër javën e ardhshme për të vendosur në se do të marrë masa të mëtejshme për të stimuluar ekonominë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)