30 Janar 2023

Ekonomia amerikane po rimëkëmbet ngadalë nga kriza

Washington, 27 tetor - Dy raporte tregojnë se ekonomia amerikane po rimëkëmbet me një ritëm të ngadaltë nga kriza financiare.

Një raport i një firme studimore private mbi besimin e konsumatorit tregoi një rritje të vogël prej 1,2 pikësh nga 50.

Megjithëse të dhënat e Bordit të Konferencës tregojnë rritje, ato janë ende nën nivelin që tregon se ekonomia është në gjendje të shëndoshë.

Ekonomistët i ndjekin mendimet e konsumatorëve për situatën ekonomike për të krijuar idenë e prirjes së shpenzimeve të konsumatorit, të cilat vënë në lëvizje ekonominë amerikane.

Një raport tjetër mbi çmimet e shtëpive tregon një rritje të lehtë prej 1,7 për qind në gusht në krahasim me të njëjtën periudhë vitin e kaluar. 

Probleme të mëdha në tregun e shtëpive ishin ndër shkaqet kryesore që nxitën recesionin më të rëndë në dekada.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 janar 2023

 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione, takohet me përfaqësues të Komisionit Vlerësues Mjekësor për Statusin dhe të Drejtat e Personave Paraplegjik dhe Tetraplegjik. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)

- Kuvendit Komunal të Rahovecit mban mbledhjen e parë për këtë vit. (Salla e KK-Rahovec, ora 10:00)
    
 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendin të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, C301, ora 11:00)
 
- Komuna e Vushtrrisë organizon ceremoninë e zbulimit të lapidarit të Dëshmorëve të Kombit, Sadri Maksuti e Sadik Malaj. Merr pjesë dhe kryetari i Komunës. Ferit Idrizi. (Fshati Stanoc, magjistralja Prishtinë-Mitrovicë, afër furrës “Evropa”, ora 13:00)
    
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim, diskuton për Planin Hapësinor për Parkun Kombëtar “Bjeshkët e Nemuna”. (Salla e Asembles Komunale në Pejë, ora 13:00)
    
- Fondacioni Friedrich Ebert në Prishtinë prezanton draft-statutin për “Asociacionin e Komunave në të cilat Komuniteti Serb i Kosovës është Shumicë”, i hartuar nga kjo organizatë në partneritet me Institutin Evropian për Paqe (EIP). (Hotel Prishtina, ora 13:30)

- Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Ferizaj organizon ceremoninë e shpalljes së “Sportistit të Vitit 2022”. (Teatri “Adriana” në Ferizaj, ora 17:00)