19 Gusht 2022

Ekonomi, 10 gjërat e rëndësishme të vitit 2010

SHBA 17 Mars - Revista prestigjose "Times" ka publikuar 10 gjëra të cilat ishin të rëndësishme për vitin 2009 përsa i përket funksionimit të shoqërisë dhe anës ekonomike. Në shkrim prezantohet fakti i rënies ekonomike të SHBA -së dhe roli i pasurive të paluajtshme.

Në shkrim thuhet nëse portofoli juaj është poshtë 50%, peng i juaj me vlerë më shumë është shtëpia, dhe llogari e kursimit është pak e dukshme.

Ndërkohë që nga ana shoqërore ajo që përcaktohet më me vlerë është puna e cila e siguron një familjeje jo vetëm të ardhurat por edhe qetësinë psiqike.

Ndërkohë që 10 idetë për vitin 2010 janë ndryshuar plotësisht sipas "Times" tashmë për këtë vit janë përcaktuar disa elementë të tjerë me vlerë.

Po cilët janë ato.Viti 2010 përcaktohet si forcimi i SHBA -së dhe rikthimi i saj në superfuqi ekonomike.

SHBA e cila prodhon një të katërtën e ekonomisë botërore pritet që të kthehet në një pozicion mjaft të mirë dhe kjo edhe si shkakk i forcimit të dollarit.

Forcimi i dollarit ka bërë që ai të shihet dhe si një monedhë rezervë duke u parë edhe në aspektin e krizës greke.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2022 - Kryetari i Komunës së Mitrovicës, Bedri Hamza nënshkruan marrëveshje bashkëpunimi me Shoqatën Bamirëse “Jetimat e Ballkanit” për ndërtimin e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Mitrovicë. (Hotel Palace në Mitrovicë, ora 10:00)

= Mbahet ceremonia solemne e vënies se gurthemelit të ndërtesës së re të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare “Dr.Nexhat Çuni” tek ish objekti i KRU “Mitrovica”. (Rruga “Bislim Bajgora” Mitrovicë, ora 12:00)