14 Gusht 2022

Doganierët evropianë konferencë në Ohër

Ohër, 15 mars - Drejtorët e administratave doganore nga Rajoni i Evropës sot dhe nesër, në Ohër do ta mbajnë Konferencën e tyre vjetore.

Temat e këtij takimi të rëndësishëm do të jenë sferat kritike në punën doganore, të cilave duhet t`u kushtohet vëmendje e veçantë, ndërsa do të vendoset edhe lidhur me çështje me interes rajonal.

Po ashtu, do të shqyrtohen edhe politikat e SCO-së, partneritet doganë-biznes, menaxhim të rrezikut, puna e zyrave kundërzbuluese rajonale për lidhje dhe përforcim të kapaciteteve doganore.

Konferencën do ta përurojë nënkryetari i Qeverisë, për çështje ekonomike dhe ministër i Financave, Zoran Stavreski, ndërsa fjalime përshëndetëse do të mbajnë edhe drejtori i Drejtorisë Doganore të Maqedonisë, Vanço Kargov dhe nënkryetar i rajonit evropian të Organizatës doganore botërore, Alen Belo.

Në konferencën është paraparë të jenë të pranishëm rreth 120 delegatë

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)