03 Shkurt 2023

Daci: Të thellohet bashkëpunimi me Bankën Botërore

Prishtinë, 21 korrik - Kryetari i Lidhjes Demokratike të Dardanisë, akademik Nexhat Daci ka pritur sot në një takim delegacionin e Bankës Botërore të cilin e ka udhëhequr Laura Kalemberg, menaxhere e zyrës së operacioneve të Bankës Botërore në Kosovë dhe të cilët e informuan lidhur me aktivitetet e Bankës Botërore në Kosovë.

Zonja Kalemberg ka informuar kryetarin Daci se behët fjalë për dy programe që aktualisht janë duke u realizuar në Kosovë dhe që kanë të bëjnë më programim e evidencës kadastrale dhe menaxhimit të sektorit publik.

Kryetari Daci me këtë rast ka thënë se Kosova dy vjet ka rritje të GDP-së dhe njëkohësisht rritje të papunësisë. Kjo tregon se diçka te na nuk është në rregull.

LDD nuk është opozitë e vendit por e keqqeverisjes dhe pozitës, tha kryetari Daci.

“Kjo qeveri është e zhytur ne korrupsion, krim te organizuar, asnjë nga partitë opozitare nuk do ta mbështes këtë qeveri. Ne jemi edhe kundër privatizimit të PTK-së, pasi që asaj nuk i ka parapri një proces transparent”, tha lideri i LDD-së.

Kryetari Daci vlerësoi se Kosova ka qeveri e cila merret me politika ad hoc .

“Ne jemi të pakënaqur me zhvillimin ekonomik, papunësinë dhe shumë probleme tjera me të cilat po ballafaqohet vendi”, tha ai.

Duke theksuar rëndësinë e anëtarësimit të Kosovës në Bankën Botërore dhe Fondin Monetar Ndërkombëtar akademik Daci tha se duhet vazhduar dhe thelluar bashkëpunimin me këto institucione prestigjioze ndërkombëtare prej të cilave pritet që të ndihmojnë zhvillimin e mëtejmë ekonomik dhe të gjithëmbarshëm të Kosovës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 shkurt 2023  - Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 9:00)

- Kuvendi Komunal i Gjilanit mban seancë të jashtëzakonshme, ku në rend dite do të jetë falja e tatimit në pronë në vlerën deri 100 euro për të gjithë tatimpaguesit e kësaj komune, për vitin 2023. (Salla e Kuvendit Komunal të Gjilanit, ora 10:00)

- Sindikata e Sektorit Privat të Kosovës mban konferencë për shtyp lidhur me gjendjen e punëtorëve teknik të Sektorit Privat te Kosovës dhe dialogu me qeverinë dhe institucionet tjera të Kosovës. (Zyrët e Sindikatës, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës Dega në Prizren, mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjin për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore, si dhe shqyrton listën e kandidatëve për plotësimin e një pozite për anëtar joekzekuiv të Bordit të Bankës Qendrore të Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla C203, ora 13:30)

- Prezantohet puna e kryer rreth vajzave dhe grave me aftësi të kufizuara të cilat kanë folur hapur për historitë e tyre të, abuzimeve seksuale, dhunës fizike, dhunës psikike, keqtrajtimeve, ofendimeve dhe diskriminimeve. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:30)

- Parlamenti i Studentëve të Universitetit të Prishtinës organizon marsh kundër Asociacionit, dhe në shënim të 53-vjetorit të themelimit të UP-së. (Biblioteka Kombëtare, ora 16:00)