17 Janar 2022

ÇOHU: Konferenca e investitorëve në PTK me konflikte interesi

Prishtinë, 23 mars - Të mërkurën është caktuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Finansave të organizohet një konferencë me investitorët në lidhje me participimin e kapitalit privat në PTK. Në një njoftim të bërë nga MEF, nënshkruhet një përfaqësuese e kompanisë austriake Telco AG, e zgjedhur nga MEF pa ndonjë transparencë për publikun kosovar.  
Organizata ÇOHU! konstaton se në përgaditjen e PTK-së për privatizim ekziston një konflikt i qartë i interesit në këtë proces. Angazhimi i Telco AG në përgaditjen e konferencave me donatorë shkon në ndesh me rolin e kësaj kompanie si konsulent i transaksionit duke qenë se ajo në kuadër të përgaditjes së PTK-së për privatizim bën evaluimin e kësaj korporate, rol ky që duhet të jetë tërësisht i ndar nga aranzhimi i investuesve potencial në këtë sektor.
 
Duke qenë se që nga fillimi nuk ka pasur një transparencë për zgjedhjen e kësaj kompanije si kompani që do bëjë përgaditjen e PTK-së për privatizim, duke qenë se nuk ka fare transparencë rreth vlerësimit të PTK-së, involvimi i Telco AG edhe në marrëdhënje me investitorë ka një konflikt interesi që mund të jetë me pasoja.
 
Kjo është edhe një dëshmi që procesi i privatizimit të kompanive publike, i lënë gati tërësisht në duart e MEF, është një proces i përshkuar me konflikte të interesit, ndikime të sektorit privat, dhe korrupsionit, të cilat mund të dëmtojnë interesin publik në këtë proces.
 
Ky është edhe një argument se në këtë proces duhet të ndërhyhet në mënyrë që të nxirret nga procedimi i fsheht i MEF-it dhe Qeverisë së Kosovës. Praktika e korrupsionit në privatizimin e kompanive me pronësi shoqërore rrezikon të përsëritet edhe në rastin e kompanive publike nëse në këtë proces nuk imponohet një transparencë dhe kjo rrezikon që të dëmtohet rënd interesi i publikut kosovar.
 
Organizata ÇOHU! në një analizë që ka botuar javën që kaloi ka argumentuar në detaje pse privatizimi në sektorin e kompanive publike si i tillë duhet të ndalet për të vendosur një transparencë dhe llogaridhënje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 janar 2022

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projekt-Kodin e Procedurës Penale dhe projektligjin për bashkëpunim juridik ndërkombëtar në çështjet civile. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën më temë “Shpenzimet e parasë publike në kategorinë e subvencioneve dhe investimeve kapitale gjatë mandatit qeverisës 2018-2021”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Universiteti Publik “Kadri Zeka” në Gjilan,  do të shënojë Janarin e Përflakur më çrast do të mbahet tribunë e hapur në të cilën do të ketë dy ligjërata "Flakadanët e lirisë" dhe Jusuf Gërvalla - Atdhetari dhe krijuesi. (Amfiteatrin i Universiteti të Gjilanit, ora 11:00)  

- Partia Socialdemokrate do të mbaj konferencë për media lidhur me projektligjin për inspektime të propozuar nga Qeveria e Kosovës. (Zyra e PSD-së, në rrugën Bajram Kelmendi, ora 13:00)

- Në kuadër të manifiestimit 'Flaka e Janarit' mbahet akademie e Flakës 2022. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 17:00)

 

- Në 40 vjetorin e vrasjes së Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës, shkëlqesia e Tij, Albin Kurti, Kryeministër i Republikës së Kosovës, organizon Akademinë Përkujtimore në nderim të tre veprimtarëve të shquar të çështjes kombëtare. (Salla e Kuqe, Pallati i Rinisë dhe Sporteve, Prishtinë, ora 17:00)

- Hapet ekspozita kolektive e artit pamor. (Galeria e qytetit të Gjilanit, ora 19:00)