05 Dhjetor 2022

Christopher Hall zgjedhet kryetar i Bordit të OAK

Prishtinë, 18 shkurt - Sot në auditoriumin e Universitetit Amerikan në Kosovë, u mbajt Kuvendi i VI-të vjetor i Odës Ekonomike Amerikane në Kosovë (Oda Amerikane).

 

Përveç anëtarëve aktiv të Odës Amerikane, në këtë kuvend ishin të pranishëm edhe zyrtarë të Ambasadës Amerikane në Kosovë, përfaqësues nga Zyra për Ndërlidhje Civile e kampit Bondsteel, drejtori i Agjencionit për Promovimin e Investimeve, Mustafë Hasanaj, përfaqësuesja e UNDP-së në Kosovë, Lindita Daija, si dhe përfaqësuesë të institucioneve vendore dhe ndërkombëtare.

Në  këte Kuvend u prezantuan aktivitetet që shënuan suksesin e OEAK- së në vitin që lamë pas, u prezantua plani i aktiviteteve për vitin 2010, dhe i njëjti u aprovua nga anëtarët e pranishëm. 

Ndër pikat më të rëndëshishme në këtë Kuvend ishin zgjedhjet për anëtarët e rinj të Bordit të Guvernatorëve të Odës Amerikane. Si rezultat i këtyre zgjedhjeve, president i Bordit të Guvernatorëve të Odës Amerikane është zgjedhur Christopher Hall, president i Universitetit Amerikan në Kosovë. Bordi i ri i Odës Amerikane përbëhet nga anëtarët në vijim:

1. Christopher Hall– Universiteti Amerikan në Kosovë – President

2. Erolld Belegu – Marigona Residence- Zëvendës President

3. Ardiana Bunjaku- Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës- Arkëtare

4. Dastid Pallaska– Pallaska and Associates– Sekretar i Përgjithshëm

5. Dennis Purdin- Atlas Electric

6. David Cowles- Booz Alen Hamilton-KPEP, USAID

7. Valon Lluka- Banka Ekonomike

8. Luan Dalipi- MDA

9. Gëzim Pula- 3CIS

10. Eriola Bibollaj- ProCredit Bank

11. Afrim Maloku- Deloitte

Gjithashtu, në këtë Kuvënd u nënshkrua edhe një Memorandum Mirëkuptimi me Agjencionin për Promovimin e Investimeve në Kosovë, me qëllim të rritjes së bashkëpunimit në mes të Odës Amerikane dhe këtij institucioni. 

Ndër tjera, u nënshkrua edhe një Memorandum Mirëkuptimi me UNDP në Kosovë, përmes se cilit, Oda Amerikane dhe UNDP në Kosovë do të bëjnë shpërblimin vjetor të biznesit me përgjegjësi korporative për investime në komunitet/shoqëri. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)