15 Gusht 2022

Çertifikohen inspektorët dhe mbledhësit e rinj tatimor

Prishtinë, 26 mars - Në prani të Ministrit të Ekonomisë dhe Financave, Ahmet Shala dhe Drejtorit të përgjithshëm të Administratës Tatimore të Kosovës, Behxhet Haliti, 33 inspektorët dhe mbledhësit e rinj tatimor  u çertifikuan dhe bënë betimin e tyre për respektim të ligjit dhe punë të përgjegjshme .

Ministri për Ekonomi dhe Financa, Ahmet Shala, me këtë rast përshëndeti dhe përgëzoi inspektorët e rinj tatimor dhe u shpërndau certifikatat, “detyra e inspektorit është detyrë e  shenjt dhe është nder për juve që keni mundësinë t’i shërbeni shtetit të Kosovës”. Ai njëherit  kërkoi nga inspektorët dhe mbledhësit e rinj tatimor që të kryejnë me nder dhe profesionalizëm detyrat e tyre. “Shteti ka nevoje për juve, ne kemi nevoje për shtetin”, shtoi ministri Shala.

Drejtori i përgjithshëm i Administratës Tatimore të Kosovës, Behxhet Haliti, duke përshëndetur të gjithë pjesëmarrësit për  realizimin e misionit të shenjt të ATK-së,  kërkoi  nga ata që gjatë shërbimit në ATK të kryejnë me besnikëri detyrat të cilat u janë besuar dhe të respektohen të drejtat njerëzore, të mos keqpërdoret pozita për përfitime materiale dhe gjithashtu t’iu  binden udhëzimeve të plotfuqishme të ATK-së. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)