14 Gusht 2022

Bullgaria, probleme me bankat, shkak kriza financiare në Greqi

Sofje, 9 mars -  Bullgaria, e cila është me deficit më të ulët buxhetor në BE, ka probleme me bankat për shkak të krizës financiare në Greqi. Për këtë paralajmëron agjencia për vlerësim të rrezikut “Fiç”.

Pothuaj një e treta e bankave bullgare janë pronë e bankave greke, ndër të cilat është edhe Banka Kombëtare e Greqisë.

Masat e ndërmarra nga qeveria greke do të ndikojnë keq mbi fitimet dhe kapitalet e bankave, gjë që do të çojë deri në mungesë stabiliteti financiar në Ballkan.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)