14 Gusht 2022

Bullgaria del nga recesioni

Sofje, 1 tetor - Bullgaria doli nga recesioni gjatë tremujorit të dytë të vitit 2010. Këtë e tregojnë të dhënat zyrtare.

Instituti Kombëtar Statistikor i Bullgarisë shpalli, se produkti i brendshëm bruto i vendit evidentoi një rritje nga 0.5 për qind në periudhën nga muaji prill deri në muajin qershor të këtij viti në krahasim me tri muajit e para të vitit.

Ky është tremujori i parë me rritje pozitive pas funtit të vitit 2008. Kështu pas një periudhe njëvjeçare të recesionit u shpall zyrtarisht fundi i tij. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 gusht 2022

- Lidhja Demokratike e Kosovës mban konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, ora 12:00)

- Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunë së Gjilanit, Alban Hyseni do të bëhet rivarrimi i dëshmorit, Enver Pacolli nga varrezat civile në Hajvali në varrezat e dëshmorëve në Gjilan, për nder të ditëlindjes së tij. (Varrezat e dëshmorëve në Gjilan, ora 12:00)
 
- Mbahet dita e dytë e festivalit “Mal Fest” në Malishevë i cili synon të jetë tradicional dhe objektiv e ka rininë dhe mërgatën e Komunës së Malishevës. (Parku i qytetit në Malishevë, ora 19:00)

- - Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi" behët promovimi i librit "Teknologjia e Lajmit" e autort Zylyftar Bregu ku i pranishëm do të jetë edhe kryetari i Komunës së Vushtrrisë Ferit Idrizi poashtu Ambasadori i Shqipërisë, Qemal Minxhozi. (Kalaja e Vjetër e Vushtrrisë, ora 19:30)