15 Gusht 2022

Bullgari, kriza tashmë nuk është vetëm ekonomike

Londër, 7 prill - Kriza në Bullgari vazhdon të prekë jo vetëm ekonominë, por edhe politikën, paralajmëron Banka Botërore në një raport.

Investimet e huaja në vend janë shkurtuar nga 33% prej Produktit të Brendshëm Bruto gjatë vitit 2008 deri në 6% gjatë vitit 2009, ndërsa papunësia është rritur me më pak se 4% - rritja më e vogël e numrit të të papunëve ndër vendet evropianolindore.

Grupi amerikan i analizave “Roubini Global Economics” gjithashtu parashikon rreziqe të mëdha për politikën në Bullgari.

Në një analizë të grupit theksohet se mbështetja për qeverinë mund të zvogëlohet për shkak të politikës fiskale, nga njëra anë, dhe nga ana tjetër - për shkak të marrëveshjeve të lidhura midis shtetit dhe biznesit, dhe për të cilat nuk janë parashikuar mjete dhe ka mundësi që të çojnë deri në 7% deficit buxhetor, i cili do të largojë Bullgarinë nga eurozona.

Shteti ka detyrime ndaj biznesit privat me vlerë 750 mln. euro, të cilat duhet të paguhen gjatë këtij viti. “Bullgaria mori shumë lavdërime për deficitin e ulët buxhetor, por ai është arritur në sajë të vonesës së pagimeve nga ana e shtetit”, thekson në analizën e vet “Roubini Global Economics”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 gusht 2022  - Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu  pret me ceremonitë më të larta shtetërore, me rastin e fillimit të mandatit të tij, presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Sheshi “Ibrahim Rugova”, ora 10:00 - Mediat duhet të jenë në ndërtesën e Kuvendit të Kosovës më së voni në ora 9:15)

- Komuna e Rahovecit organizon dëgjim publik me organizatat jo qeveritare për buxhetin e vitit 2023 dhe Kornizës Afatmesme Buxhetore për vitet 2024-2025. (Salla e Kuvendit Komunal, ora 10:00)

- Fakulteti i Filologjisë i Universitetit të Prishtinës "Hasan Prishtina" organizon ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XL Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Amfiteatri i Bibliotekës Qendrore Universitare, ora 11:00).

- Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Kabineti i kryetarit, ora 12:15 - Mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim presidentin e Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni pret sot në takim ministren e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, ku më pas do të ketë prononcim për media në Zyrën e Kryetarit. (Gjilan, ora 15:00)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varri i ish-presidentit Ibrahim Rugova. (Velani, ora 15:45)

- Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj zhvillon homazhe te varrezat e Familjes Jashari. (Kompleksi Memorial  në Prekaz, ora 16:35)

- Në kuadër të Akademisë Verore ‘’Arbën Xhaferi"  mbahet akademi përkujtimore për jetën dhe veprën e Arbën Xhaferit. (Pallati i Kulturës, "Hasan Prishtina", ora 19:30)